Blog

Czy zakup szklanego stolika to dobry pomysł?

Czy zakup szklanego stolika to dobry pomysł?

W dziedzinie architektury wnętrz już od jakiegoś czasu panuje moda na szkło. Szklane elementy przewijają się głównie w wyrobach meblarskich – stają się alternatywą dla tradycyjnych drzwi w szafkach i komodach, ale też dodatkowym elementem dekoracyjnym dla dużych szaf czy stołów. Ze szkła wykonuje się również nowoczesne stoliki, głównie stoliki kawowe, czyli z założenia te dość niskie, przeznaczone raczej do ustawiania na nich kawy bądź herbaty. No właśnie – ale czy tak kruchy i delikatny materiał jak szkło poradzi sobie z utrzymaniem stawianego na nim obciążenia? Czy będzie bezpieczny dla dzieci? I czy okaże się tak samo trwały jak drewno, z którego też przecież można by wykonać nowoczesne stoliki salonowe?

Szkło wzbudza wątpliwości, a zwłaszcza u tych, którzy sami nie mają z nim doświadczenia. Z pozoru wydaje się kruche niczym najdroższa porcelana. Jest równie reprezentacyjne i piękne, ale jednak – jak to się wszystkim wydaje – trzeba na nie uważać na każdym kroku, by przypadkiem go nie rozbić lub nie doprowadzić do zniszczenia jego rogów. A tu jakość tego materiału potrafi zaskoczyć i to w pozytywny sposób. Współczesne szkło nie jest bowiem tym samym szkłem, które wykorzystywano do produkcji mebli kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne techniki produkcyjne pozwalają mu zyskać doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu nowoczesny stolik szklany do salonu staje się tak samo trwały i niezniszczalny niczym najprawdziwsze drewno. Spokojnie można kłaść na nim gorące naczynia, zimne napoje czy nawet cięższe przedmioty. Szkło nie ukruszy się i nie złamie pod ich wpływem. A gdyby jakimś cudem doszło do jego uszkodzenia, nie rozpadnie się w drobny mak, a ukruszy tylko w jednym konkretnym miejscu, które zostanie podtrzymane przez ramy mebla. Dzięki tej nowoczesnej konstrukcji stolik szklany może być spokojnie użytkowany nawet przez dzieci. Na pewno nie wyrządzi im krzywdy.

Gdyby jednak ktoś miał jeszcze jakieś obiekcje co do bezpieczeństwa szkła, powinien pamiętać, że istnieją specjalne nakładki, które służą do zabezpieczania rogów stolików. Idealnie sprawdzają się one w domach, w których na co dzień przebywają małe dzieci. A koszt takich nakładek to zaledwie kilka złotych. Warto je więc zamówić przy okazji kupowania samego szklanego stolika.