Mycie okien na wysokości
Nowoczesna architektura, bardzo często korzysta z konstrukcji, w których głównym elementem jest szkło. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, zdobiące centra naszych miast. Jednak piękne, oszklone budynki wymagają odpowiedniej pielęgnacji takiej, gdzie wykonywać trzeba prace na wysokości. Mycie okien na wysokości jest coraz bardziej popularne, coraz więcej firm korzysta z tego typu usług.
Czym jest mycie szyb na wysokości?
Jest to przede wszystkim dbanie o czystość zewnętrznej części budynków posiadających szklaną powierzchnię. Najczęściej z tego typu serwisów korzystają administratorzy biurowców w biznesowych dzielnicach miast. Obecnie takie usługi wykonywane są niezależnie od pory roku, zarówno w zimie jak i w lecie. Są to prace na wysokości, wymagające specjalistycznych umiejętności oraz sprzętu w celu zminimalizowania niebezpieczeństwa. Na rynku istnieje wiele firm i jest ich coraz więcej, których przedmiotem działalności jest mycie okien na wysokości.
Sprzęt do mycia okien na wysokości
Alpinistyczne mycie szyb na wysokości odbywa się za pomocą techniki linowej. Niezbędne do tego są przede wszystkim liny, kaski czy uprzęże. Taki sprzęt jest bardzo ważnym elementem, gdyż to on w głównej mierze zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Są to rzeczy, które muszą być na bieżąco sprawdzane i nie może dochodzić w tej kwestii do zaniedbań. Produktami, jakie oferują specjalistyczne sklepy są:
– uprzęże,
– ławki czy
– mechanizmy ściągające.
Mycie okien na wysokości to nie tylko produkty alpinistyczne, ale też te które pomagają doprowadzić powierzchnię do stanu czystości. Kije teleskopowe, ściągaczki i skrobaki stanowią artykuły związane bezpośrednio z samą czynnością mycia. Z uwagi na to, że woda szybko odparowuje ze szklanych powierzchni, często stosuję się odwróconą osmozę oraz demineralizację. Uzyskana w ten sposób woda pozbawiona jest soli w związku z czym charakteryzuje się niezwykłą czystością. Dzięki szczotkom teleskopowym, do których doprowadzana jest krystalicznie czysta woda. Takie rozwiązanie pozwala na umycie budynków o dużej wysokości, gdzie inne metody nie są możliwe w zastosowaniu. Pozyskiwanie w ten sposób wody do mycia sprawia, że jest ona krystalicznie czysta i nie pozostawia smug oraz zacieków.
Uprawnienia potrzebne do prac na wysokości
Przede wszystkim należy sięgnąć po definicję pracy na wysokości, która zdefiniowana została w Rozporządzeni Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.(tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) i jest określana jako „praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1, 0 m nad poziomem podłogi lub ziemi”. Niezbędne do wykonywania tej pracy jest również orzeczenie lekarskie, w którym należy zawrzeć brak przeciwskazań do wykonywania tego typu pracy. Jest to zawód, który należy do szczególnie niebezpiecznych, dlatego też do każdego zlecenia należy się odpowiednio przygotować. Poprzez zapoznanie się z miejscem wykonywanej pracy, warunkami atmosferycznymi. Konieczne jest również skomponowanie odpowiednio dopasowanego sprzętu i dokładne sprawdzenie go przed przystąpieniem do pracy.
Sprzęt do mycia okien na wysokości jest ławo dostępny, jednak jego odpowiedni dobór wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego wykonywanie tego typu czynności na własną rękę jest bardzo niebezpieczne i lepiej zlecić taką pracę profesjonalistom, którzy posiadają wszystkie wyżej wymienione umiejętności.