Budownictwo domów kiedyś i dziś
Historia budownictwa domów przechodziła przez różne etapy. Od prymitywnych budowli, stawianych setki lat temu, poprzez mocne, betonowe i ceglane konstrukcje, aż po coraz popularniejsze, lekkie i szybkie w budowie domy szkieletowe. Do niedawna w Polsce domy jednorodzinne stawiano z myślą o kilku pokoleniach, dziś coraz częściej ludzie myślą przede wszystkim o swoich potrzebach, szukając trwałych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań. Jak zmieniała się historia budownictwa domów drewnianych?
Domy szkieletowe w Ameryce
Od setek lat drewno stanowiło jeden z łatwiejszych do pozyskania budulców. Mocno zalesione regiony Ameryki Północnej nie bez powodu stanowiły świetne źródło materiałów do budowy domów jednorodzinnych. Pierwsze domy jednorodzinne w technologii szkieletowej postawione przez amerykańskich osadników pojawiły się już w XVII wieku. Warto jednak pamiętać, że z czasem technologia budowy znacznie się rozwinęła. Właśnie w taki sposób kształtowa się historia budownictwa domów.
Na początku wykorzystywano grubo ciosane, ciężkie bale, które stanowiły podstawę całej konstrukcji. W późniejszych wiekach wynaleziono jednak sposób, który pozwolił ograniczyć ilość wykorzystywanego materiału do minimum, dzięki czemu powstały znacznie lżejsze konstrukcje na bazie szkieletu z połączonych ze sobą belek. Znacznie usprawniało to proces budowy i ograniczało straty w materiale. Dziś domy szkieletowe stanowią znaczną większość domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych oraz mroźnej Kanadzie.
Od ceglanych domów wielopokoleniowych do konstrukcji szkieletowych
Do niedawna w Polsce królowało podejście budowania budynków wielopokoleniowych. Do dziś na wielu wsiach, obrzeżach miast oraz terenach podmiejskich można zobaczyć kilkudziesięcioletnie budowle ceglane, w których mieszkały przynajmniej trzy pokolenia. Jednak łatwo zauważyć, że czasy się zmieniły i dziś już mało kto decyduje się osiąść na stałe w domu wraz z rodzicami i dziadkami. Decydując się na budowę domu ludzie zwracają uwagę przede wszystkim na własne, bieżące potrzeby. W końcu, gdy dzieci dorosną i się wyprowadzą, utrzymanie trzypiętrowego budynku może być ciężkie.
Z roku na rok rośnie również nasza świadomość ekologiczna. Zwracamy uwagę na to, by nasze decyzje były bardziej przyjazne dla środowiska. Stąd na naszym rynku coraz więcej ofert domów drewnianych, wykonanych z prefabrykatów. Dodatkowo pandemia oraz rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiły, że proces ten stał się jeszcze szybszy.
Konstrukcje szkieletowe doskonale wpasują się w potrzeby współczesnego rynku. Są tańsze, szybsze w budowie i bardziej ekologiczne, a przy tym cechują się naprawdę dobrą trwałością. Świetnie radzą sobie również z utrzymaniem ciepła wewnątrz budynku i nie wymagają dużych nakładów energii do ogrzania.