Krosno: nie tylko szklane atrakcje
Krosno kojarzone jest przede wszystkim ze szkłem, z którym można się tu spotkać niemal na każdym kroku, warto jednak pamiętać, że wycieczki po tym mieście mogą się okazać wspaniałą propozycją i dla miłośników historii, i dla tych, którzy wolny czas chcą spędzić w otoczeniu cennych zabytków architektury. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Krosno i jego miejsce na mapie Polski
Krosno, będące częścią historycznej ziemi sanockiej, może się pochwalić bardzo korzystną lokalizacją. Malownicza sceneria Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej oraz piękne widoki na dolinę Wisłoka są wielkim walorem tego miasta. Bliskość ważnych dróg komunikacyjnych oraz dobre zagospodarowanie, dzięki któremu tanie noclegi na terenie miasta można znaleźć bez większych problemów, są kolejną zachętą do odwiedzenia Krosna. Miasto, nazywane „małym Krakowem”, skutecznie przyciąga uwagę, a odkrywane jego historii może każdemu z nas sprawić wiele radości.
Z kart historii – Krosno i jego dzieje
Krosno to miasto, które może pochwalić się długą i ciekawą historią. Wiadomo, że człowiek pojawił się tu już około 6 tysięcy lat temu, z kolei pisemne wzmianki na temat istniejącej tu osady pochodzą z czasów piastowskich. W czasach króla Kazimierza Wielkiego, miasto to zyskało tytuł Królewskiego Wolnego Miasta Krosna oraz szereg przywilejów, dzięki którym lokalna gospodarka mogła się lepiej rozwijać. Bardzo dobrym okresem w dziejach Krosna okazał się wiek XVI, kiedy to Krosno stało się ważnym ośrodkiem handlu suknem i winem. Oznaczeniu miasta w tym czasie może świadczyć fakt, iż – jako jedno z nielicznych w ówczesnej Polsce – było ono otoczone podwójnym łańcuchem murów obronnych. W okresie zaborów miasto było częścią Galicji, i wraz z nią dzieliło swe losy. W okresie międzywojennym miasto stało się znane jako miejsce produkcji szkła. W 1923 roku zaczęły tu swą działalność „Polskie Huty Szkła” SA, dziś znane jako Krośnieńskie Huty Szkła. To dzięki nim Krosno stało się największym ośrodkiem przemysłu szklarskiego w Polsce, z ta gałęzią przemysłu jest zresztą kojarzone do dziś. Dzięki szklanym wyrobom, ciekawym placówkom muzealnym oraz cennym zabytkom architektury, współczesne Krosno staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym. Co warto zobaczyć w trakcie spaceru po jego terenie?
Krosno i jego atrakcje: na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie zwiedzania tego miasta?
Wycieczki po Krośnie warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas i na pobyt na rynku, otoczonym pięknymi kamienicami z charakterystycznymi podcieniami, i na wizytę w dość licznych placówkach muzealnych. Kusza zbiory Muzeum Podkarpackiego, ciekawą ekspozycją może się też pochwalić Muzeum Rzemiosła. Największa atrakcją turystyczną miasta pozostaje jednak Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym można zobaczyć, w jaki sposób produkowane jest szkło i w jaki sposób przemieniane jest w piękne wyroby: ozdobne wazony, szklane figurki oraz barwne witraże.
Spacer po tym mieście jest też świetną okazją do nacieszenia się widokiem cennych zabytków sztuki sakralnej. Można się z nimi spotkać m. in. w kościele farnym Świętej Trójcy. Ta bazylika kolegiacka to ważny cel wycieczki dla tych osób, które chcą się nacieszyć widokiem cennych dzieł. W świątyni tej wyróżnia się m. in. gotycka Grupa Pasji oraz manierystyczny ołtarz główny, w którym znajduje się obraz „Adoracja Trójcy Świętej i Matki Boskiej”, namalowany przez weneckiego malarza Tomasza Dolabellę. Płyta nagrobna biskupa Stanisława Tarły, widoczna w prezbiterium, wczesnobarokowe epitafium Zofii Kanafolskiej z Kiellarów, wykonane z czarnego marmuru dębnickiego – oto kolejne skarby, którym w trakcie zwiedzania tej świątyni warto się uważniej przyjrzeć. Warto też zwrócić uwagę na nagrobek Jana Skotnickiego (pierwowzór Rejenta Milczka z „Zemsty” Aleksandra Fredry) oraz na kaplicę św. Pawła i św. Piotra, w której mieści się mauzoleum rodziny Portiusów. Warto też zwiedzić dzwonnice, która stoi tuż przy kościele. Powstała ona w XVII wieku, a obecnie służy turystom jako rewelacyjny punkt widokowy.
Innym obiektem sakralnym, któremu podczas zwiedzania Krosna warto poświęcić swój czas, jest zespół klasztorny franciszkanów. Jego obecny kształt to efekt prac z XV i XVI wieku, warto jednak pamiętać, iż dzieje kościoła franciszkańskiego w Krośnie sięgają XIII wieku. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest pięknym przykładem gotyckiej architektury, choć w jego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki barokowej. W kościele tym można ujrzeć m. in. nagrobek Barbary z Kamienieckich Mniszchowej, nagrobek Jana Kamienieckiego oraz dwukondygnacyjny nagrobek Jana i Elżbiety Jędrzejowskich. Największe wrażenie w tej świątyni robi jednak Kaplica Oświęcimów, wzniesiona w latach 1647-1648. Ufundowana przez Stanisława Oświecima, pragnącego w ten sposób uczcić pamięć swej siostry Anny, jest jednym z najpiękniejszych dzieł sztuki barokowej w Polsce.
Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Krosno, mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Na brak atrakcji nie można tu narzekać, a ogromna różnorodność zabytków i muzealnych wystaw sprawia, iż każdy z nas może bez problemów znaleźć u dla siebie coś ciekawego.